Rasyonel Kimyadan Sorun Çözen Formüller

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Rasyonel Kimya, firmaların sorun ve taleplerine göre geliştirdiği özel formüllerle, yerli tüketicinin kimyasal ihtiyacında önemli tasarruf sağladı.

1999 yılında İzmir’de kurulan Rasyonel Kimya Tem. Hiz. San. Tic. Ltd. Şti.; Ar-Ge’ye yaptığı yatırımlara, solvent bazlı yanıcı olmayan ürünler geliştirerek, kısa sürede sektörde sayılı firmalardan biri konumuna gelmeyi başardı. Firmanın, formülünü geliştirip ürettiği Tekstil Leke Çıkarıcısı ve Boya Silici Sprey , yerli tüketiciden büyük talep alırken, özellikle boya silici sprey, Devlet Demir Yolları’ ndan önemli miktarda sipariş aldı. Benzer ürünler yurtdışından büyük bedellerle ithal edilirken, İAOSB’ de faaliyet gösteren Rasyonel Kimya, müşterinin talebine yönelik geliştirdiği formüllerle, firmaların kimyasal maliyetlerini, kaliteden ödün vermeden önemli oranda düşürmeyi başardı.

Ekip olarak, yenilik üretmeye ve kaliteyi arttırmaya yönelik sürekli çalıştıklarını ifade eden Rasyonel Kimya Sahibi Fatih Altun, kimya firmalarının genelde, sadece deterjan üretimi yapan işletmeler olarak algılandığını, Türkiye’ deki teknolojinin deterjan ve temizlik kimyasalları üretmeye uygun olduğunu, talep halinde deterjan üretimi de yaptıklarını, ancak esas üretim konularının teknik kimyasallar olduğunu vurguladı.

Türkiye’ deki sanayinin çok hızlı geliştiğini ifade eden Altun, firmaların üretiminde, gerek makinelerde, gerekse üretilen ürünlerde oluşan sorunları çözecek kimyasallara önemli bir bütçe ayırdığını söyledi. Bu kimyasalların genelde yurt dışından ithal edildiğini anlatan Altun, istenilen özellikte kimyasalların ancak yurtdışında üretildiği gibi yaygın bir kanı olduğunu, oysa Rasyonel Kimya olarak, sorun çözecek her türlü kimyasalı çok daha iyi kalitede ve uygun fiyatla üretebildiklerini söyledi.

Solvent bazlı, yanıcı olan ürünleri, solventlerin özelliğini yitirmeden yanıcı özelliğini engelleyerek sorun çözecek şekilde formüle ettiklerini belirten Fatih Altun, kendi sektörlerinde en önemli unsurun Ar- Ge olduğunu ifade etti. tüm elemanlarının çok iyi eğitim aldıklarını ifade eden Altun şunları kaydetti:

Solvent bazlı ürünler çok güçlü çözücülerdir, evde kullanılan bir yağ çözücüyle Solvent bazlı yağ çözücü arasında çok büyük farklar vardır. Sanayi sektöründe Solvent bazlı petrol türevi ürünler kullanılır. Biz bu tür ürünler üreten bir firmayız. bazı hassas yüzeyler; örneğin alüminyum yüzeyler üzerinde oluşan çıkarılması zor kirleri asit bazlı çözücüler ile temizlemek gerekir. Oysa asit alüminyuma zarar vererek aşındırma ve karartma yapar. Rasyonel Kimya olarak bizim buradaki görevimiz, asit özelliğini bozmadan, asit bazlı çözücünün alüminyuma vereceği zararı ortadan kaldırmaktır. Bir başka örnek verecek olursak; renkli bir T-shirt’ ün üzerine dökülen yağlı boyayı temizlemek için gerekli olan çözücü, kumaşın boyasını da çıkartacaktır. Biz kumaşın boyasına zarar vermeden kumaşın üzerindeki yağlı boyayı çıkartacak formülü üretiriz.

Özel amaçlı ürün geliştirme söz konusu olduğu içinde, çok profesyonel çalışan bir Ar-Ge birimimiz var. Hepsi ilgili bölümlerden mezun, 4 yıllık kimyagerlerdir. Birimimiz, önce sanayide karşılaşılan çeşitli ve benzer sorunları tespit eder, üretilen formülleri bu sorunlar çerçevesinde geliştirir ve sorunlara göre uyarlar. Kimyagerlerimiz, küçük bir laboratuvar niteliğindeki çantalara sahiptirler, çantalarında analiz ve test cihazları mevcuttur, sorunu tespit eder ve  “ürün geliştirme formu” adı altında bir form doldururlar. satıcı kimyager ile laboratuvardaki kimyager ortak çalışarak sorunu çözecek ürünü en kısa sürede üretirler. Üretim yapan her firmanın bizim ürettiğimiz ve/veya soruna göre üreteceğimiz kimyasallara ihtiyacı vardır. Türkiye ve Ege’ de çok önemli firmalarla çalışıyoruz. Her sektörün ihtiyaç duyduğu kimyasalı üretebilecek yapıdayız. Kimyasal konusunda ülkemizdeki ön yargının yıkılması ve bizim gibi firmaların çok daha kaliteli ürünler üretebildiğinin farkına varılması, firmaların kimyasal maliyetlerinde önemli avantajlar sağlayacaktır.

Tekstil leke çıkarıcısı SNOW

Lekeyi kuru şekilde çıkartabilecek özellikte üretilmiş kendi ağırlığının 40 katı sıvıyı emebilecek özellikte formüle edilmiş bir üründür. Rasyonel Kimya bu ürünü üretmek için 2 yıl titiz bir çalışma yürütmüştür. Lekeli bölgeye sıkıldığında, lekeyi dağıtmadan ürünün içine hapseder ve içerikteki Solvent, yağın parçalanarak uçmasını sağlar. Daha sonra pudra haline benzer bir yapıya dönüşen görüntüsü fırçalanarak veya hava tutularak kumaştan temizlenebilir ve leke izi tamamen çıkar. İthal edilen benzer ürünlerin piyasa fiyatının yarısıdır.

Yazı Silici Sprey

Rasyonel Kimya tarafından üretilen bu ürün, duvarlara ve/veya çeşitli yüzeylere yazılan graffitti yazıları, zemine zarar vermeden çıkarır. ” Bunlar, Rasyonel Kimya’ nın ürettiği 200 üründen sadece ikisi. İhtiyaca göre formül üretip sorun çözmek Rasyonel Kimya’ nın işi.”

Diğer Kullanım Alanları