Rasyonel Kimya, Kaliteli Üretimle Markalaşacak

Rasyonel Kimya, endüstriyel temizlik ve bakım kimyasalları sektöründe öncü kuruluşlardan biri olarak İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdürüyor. Rasyonel Kimya Genel Müdürü Fatih Altun, yüzlerce seçkin firmada demolar yaparak kalitelerini kanıtlamış ürünlerde uzman bir firma olduklarını söyledi, “Kuruluşumuzdan bugüne kadar her üründe ve hizmette mükemmele ulaşarak çağdaş normlarda üretimler yapıyoruz. Uzun eğitimler sonrası, alanlarında uzman çalışanlardan oluşan kadromuzla yeni teknolojiler yaratıyoruz, geliştiriyoruz. Yaratıcı çözümler ve sürekli genişleyen bir vizyonla tamamen müşteri odaklı bir ürün ve hizmet yelpazesi sunuyoruz. Yüksek kalitede üretim, satış öncesi ve sonrası sürekli hızlı servis, zamanında teslim Rasyonel Kimya’yı diğerlerinden farklılaştıran özelliklerinden bazılarıdır” dedi. Genel Müdürü Fatih Altun, 1999 yılında kurulan bir şirket olduklarını ve 3 yıldır İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde 3 çeşit ürün üzerine üretim yaptıklarını ve 4 firmadan biri olduklarını belirtti. Temizlik kimyasalları, teknik kimyasallar ve son 2 yıldır aerosol kimyasalları üzerine üretim yaptıklarını belirten Altun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüzde 100 profesyonelleşmiş ürünlerle üretim yapan bir firmayız. Hitap ettiğimiz sektörler; sanayi kuruluşları ve büyük fabrikalardır. Ürünümüzü eğitimli profesyonel satış elemanlarımızla, ürünü birebir tanıtarak sunmaktayız. Sürekli teknolojisini yenileyen bir firma olarak Avrupa’dan ithal edilen ürünleri ülkemizde üretip satmaya başladık. Bugün için sadece yurt içine satış yapmaktayız. Türkiye’de söz konusu sanayinin var olduğu bütün illere üretim yapıyoruz. Örnek olarak Adana, Antep, Aydın, Denizli, Kayseri, Eskişehir, Muğla gibi… Kurumsallaşma adına ihtiyacımız olan her türlü belgeye sahibiz; ISO9001, 14001, 18001 ve hijyen ürünlerinde Sağlık Bakanlığı izin belgemiz bulunuyor.”

Fatih Altun Türk Kimya sektörünün fiziksel karışımlarla gelişen bir sektör olduğunu belirtti, “Ancak ülkemizde kimya mühendisi çalıştıran firmaların sayısı çok az. Bu yüzden biz hedeflediğimiz kaliteli üretimi, kaliteli cihazlar ve personelle yapıyoruz” dedi. Altun, krizden etkilenmemek için gerekli önlemleri aldıklarını, bunların başında “Daha fazla çalışmak, daha fazla çalışmak, daha fazla çalışmak” geldiğini söyledi ve “Yapacak başka bir şey yok” dedi. Biz işimizi bildiğimizden sanayi kuruluşlarında 1000’den fazla müşterimiz var” diyen Altun sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektörümüzdeki sıkıntılar ise diğer üretim yapan sektörlerin birlikteliği, firmaların birbirinden kopuk olmasıdır. Deneyimsizlik, özellikle gerçek üreticiler karşısında gerçek olmayan ve merdivenaltı üreticileri dediğimiz firmaların piyasada ciddi bir haksız rekabet yaratmaları diğer sorunlarımızdır. Bu üretim tarzı doğru kullanıcıyı yanıltmakta, sektöre büyük zararlar vermektedir. Böyle durumlarla karşılaşmış müşterilerimizi ikna etme konusunda doğrusu zorlanmıyor değiliz.”

HEDEFLER BÜYÜK

2010 ve 2011 yıllarına dair büyük planları olduğunu vurgulayan Altun, “Rasyonel Kimya üretimine başladığımız aerosol ürününe daha fazla önem vereceğiz. Hedeflerimiz arasında başta petrol üreten ülkelerle Azerbaycan’ a ihracat yapmak, böylece satışlarımızı bugünkü rakamdan yaklaşık yüzde 50 yukarıya çekmektir. 2011yılında kozmetik sektörüne de üretim yapmak istiyoruz. Bu üretim için yeni makinelere ihtiyacımız var. Yeni ürünlerimiz şampuan, krem, sabun gibi ürünler olacak. Bu ürünlerle Türkiye’ de bir marka yaratmak istiyoruz. Asıl büyük hedefimiz ise sektörümüzde gelişmek ve bu yönde öncü olmaktır” dedi.